Lustrzane odbicie

Wszędzie gdzie pójdziemy, czy to do mieszkania, kawiarni, a także publicznej toalety napotykamy na siebie w odbiciu lustra. Są one praktycznie wszędzie. Na stacjach paliw, tankując paliwo widzimy dystrybutor ozdobiony lustrem. Mogą być one okrągłe, kwadratowe, a także kolorowe. Każde na indywidualne zamówienie. Czy w naszych czasach wyobrażamy sobie nasze życie bez luster? Malować się nie patrząc na siebie? W dawnych czasach wyciągało się plastikowe lusterko lub popatrzało się na siebie w malutkiej toaletce, a  następnie wychodziło się na cały dzień z domu. Teraz szklane dekoracje towarzyszą nam wszędzie. Ciekawym pomysłem naszych czasów są lustrzane szafy oraz daszki zdobiące galerie handlowe.

 

Witraże w kościołach po zastosowaniu najnowszych technologii również zaczęły przykuwać uwagę przechodnich. Są to bardzo oryginalne elementy dekoracyjne do domu. Każdy z nas będąc dzieckiem na pewno nie raz spędzał całe dnie przed lustrem przeglądając się i strojąc. Patrząc teraz na ewolucję naszej technologii możemy przypuszczać, że za parę lat w lustrzanym odbiciu zobaczymy coś o wiele ciekawszego. Na samym początku ludzie widzieli swoje twarze tylko w tafli wody. Kałuża, rzeka, jezioro- kiedyś zamiast luster było tylko to. Po czasie, gdy wyprodukowano już pierwszy szklany przedmiot, który służył do zobaczenia siebie na jego kupno mogli pozwolić sobie tylko ludzie zamożni. Nie był on dostępny dla wszystkich i był obiektem pożądania przez wielu. W obecnych czasach możemy nabyć je nawet za 2zł na chińskiej stronie. Lustrzane zegary, naklejki, szafki i wszystko co tylko zechcemy jest już dostępne od ręki. W przyszłości możemy przypuszczać, że lustro będzie pokazywać nam dużo, dużo więcej. Może będziemy mogli podłączyć się do naszego smarfona, aby pograć w gry albo pokaże nam w czym wyglądamy dobrze? Za parę lat bardzo prawdopodobne, że w odbiciu zobaczymy siebie we włosach marzeń i w ciuchach, które chcielibyśmy zakupić. Nasza technologia ciągle idzie do przodu, także lustra.

 

Już występują we wzorach kwiatków, słoneczek, serduszek. W kolorach różu i  świecących w ciemnościach. Zwiedzając Polskie miasta np. Szczecin wchodząc do najbliżej galerii handlowej jej ściany zdobią lustra, w każdym sklepie wykonane na indywidualne zamówienie. W toalecie idealnie zaprojektowane, a w przymierzalni z dobrym efektem i oświetleniem, by klient wyszedł z torbą pełną zakupów. Tak właśnie to wszystko działa. Idąc dalej do kawiarni siedzimy przy szklanych lustrzanych stołach, oglądając zza lustrzanej szafki ciastka, które kuszą swoim wyglądem. Po odwiedzeniu naszej ulubionej kawiarni z chęcią wybieramy się na spacer do Parku Kasprowicza. Tam widzimy nowoczesną fontannę z lustrzanymi ławkami i ściankami. Jest to piękny widok, a zwłaszcza latem. Bardzo ciekawym faktem jest też Amerykanka Kjerstin Gruys, która postanowiła żyć bez lustra. Stwierdziła ona, że lustra dla wielu kobiet ukazują sfałszowany obraz naszej wyobraźni. Przyczynia się to do wielu chorób psychiczno-emocjonalnych. Był to bardzo ciekawy eksperyment, który ukazał, że lustra pokazują nam dużo więcej. Kobieta przez 365dni w roku malowała się bez użycia lustra, ubierała się nie patrząc na to jak wygląda, myła zęby, twarz oraz wykonywała codzienne czynności przez cały rok nie widząc siebie ani razu! Dla każdego z nas jest to raczej nie możliwe do wykonania, może też dlatego, że lustra obecne są wszędzie, gdzie tylko nie pójdziemy widzimy własne odbicie. Mimo to istnieją ludzie, którzy dla zaspokojenia własnego doświadczenia i ciekawości są w stanie znacznie ograniczyć swoje lustrzane odbicie. Jak widzimy, lustra są dla nas codziennością. Występują wszędzie i są dla nas dużym ułatwieniem. Z biegiem czasu zaczynają się zmieniać i służą nam do coraz większej ilości rzeczy. Ciekawe jak to będzie za kilkanaście lat. Może w lustrach będziemy mogli zobaczyć naszą przyszłość? Kto to wie…

No Comments

Post A Comment