Budownictwo

drzwi szklane szczecin lustra szczecinW dzisiejszych czasach szkło w budownictwie odgrywa znacznie większą rolę niż wcześniej. Kiedyś jego zastosowanie ograniczało się do umieszczania przez szklarzy szyb w oknach i drzwiach w domu. Później nastąpiła moda na luksfery, z których stawiano ścianki częściowo przepuszczające światło i dzięki temu doświetlające ciemniejsze pomieszczenia. W niektórych mieszkaniach montowano szyby w balustradach i otworach w ścianach.

Obecnie najczęściej, oprócz tych dotychczas zastosowań, szkło znaleźć można na elewacjach wieżowców. Co drugi budowany obecnie drapacz chmur ma całą elewację wykonaną ze szklanych paneli będących jednocześnie oknami i elementami chroniącymi wnętrze budynku przed wiatrem, deszczem, jak też wpływem temperatury.

Szklane przedmioty codziennego użytku

Od wieków szkło gości w naszych domach nie tylko za sprawą szklarzy, którzy montowali i nadal montują szyby w naszych oknach, ale także z powodu różnych naczyń wykonanych ze szkła. Od momentu wynalezienia tego materiału, ludzie produkowali i nadal produkują przeróżne miski, półmiski, talerze płaskie i głębokie ze szkła. Najwięcej jednak produktów przeznaczonych jest do spożywania napojów oraz przechowywania żywności.

Coraz częściej szkło jest elementem wyposażenia wnętrz. Im bardziej nowoczesne wnętrze, tym więcej: półek szklanych, drzwi szklanych, ornamentów szklanych. W naszym zakładzie od kliku lat wyraźnie widzimy wzrost zainteresowania Szczecinian szybami jako elementami ozdobnymi mieszkania: drzwi szklane, kabiny prysznicowe ze szkła to najczęstsze zastosowania szkła w domu.

Szkło a motoryzacja

W motoryzacji szkło odgrywa również niebagatelną rolę. Bez niego trudno wyobrazić sobie współczesny samochód, chociażby ze względu na funkcję, jaką spełnia szyba przednia. Ma ona za zadanie powstrzymywać wiatr oraz deszcz przed przedostaniem się do kabiny samochodu podczas jazdy i postoju. Dawniej samochody nie rozwijały takich prędkości, jak obecnie, zatem możliwa była jazda w samych goglach. Obecnie było by to bardzo trudne.

Poza tym szkło w samochodzie znaleźć możemy przede wszystkim w reflektorach, głównie przednich. Osłania ono zamknięte w środku lampy wrażliwe na kontakt z wodą. Poza tym reflektory są ważnym akcentem stylistycznym, więc szklarze, w sensie osób zajmujących się projektowaniem reflektorów w biurach projektujących samochody, mają pole do popisu.

Sztuka z użyciem szkła

Również artyści docenili fantastyczne właściwości szkła jako materiału doskonale nadającego się do tworzenia sztuki. Dzięki temu, że po podgrzaniu daje się ono bardzo łatwo formować w przeróżne kształty, jest ono szczególnie lubiane przez rzeźbiarzy. Wprawna ręka jest w stanie wyczarować z rozgrzanej bryłki szkła istne cuda.

Dodatkowo istnieje gałąź przemysłu szklanego produkująca artystyczne naczynia przeznaczone do postawienia na półce jako ozdoby albo do codziennego użytku, wedle uznania.

Odrębną dziedziną sztuki natomiast są wykonywane przez najsprawniejszych szklarzy kolorowe witraże zdobiące każdy niemal kościół.

Telekomunikacja

W elektronice, a w telekomunikacji szczególnie, szkło ma bardzo duże znaczenie. Przede wszystkim jest doskonałym izolatorem, więc w tym charakterze wykorzystywane jest w urządzeniach elektrycznych. Poza tym w komunikacji znajduje zastosowanie przy transmisji danych na duże odległości i z bardzo dużymi prędkościami za pomocą światłowodów.

Te cienkie niczym ludzki włos rurki szklane są w stanie przesłać w ciągu jednej sekundy olbrzymią ilość danych na bardzo dużą odległość bez strat i przekłamań po drodze.

Szkło hartowane

Najczęściej spotykanym w budownictwie rodzajem szkła jest szkło hartowane. Jest ono bardziej wytrzymałe na wszelkie uszkodzenia i wysokie temperatury. Różni się ono od szkła zwykłego sposobem pękania po rozbiciu. Szkło hartowane rozpada się na drobne kawałki o tępo zakończonych krawędziach, co decyduje o tym, że szkło to stosuje się jako element wykończeń wnętrz, np. jako drzwi szklane, kabiny prysznicowe.
Hartowanie szkła to proces ogrzania tafli szkła do wysokiej temperatury, a następnie bardzo szybkiego schłodzenia.